Přeskočit na obsah
Rady & tipy

Rady & tipy

Kupovat s makléřem nebo bez?

Měl by být partnerem

Výběr makléře připomíná výběr partnera. Nejprve se musíte poznat, vzájemně se pochopit a najít společnou řeč. „Na úvodní schůzce se makléř potřebuje dozvědět nejen to, jak si svoje budoucí bydlení představujete, ale i jaké máte plány do budoucna nebo jaký je váš vkus. Aby vám makléř byl schopen najít vysněné bydlení, musí mezi vámi fungovat troška chemie. Srovnání s výběrem partnera je tak na místě.

Pomůže najít lokalitu

Představte si situaci, kdy vybíráte byt v cizím městě. Bude ona lokalita opravdu splňovat všechny představy o bydlení? Dokážete si sami ověřit, jak je plánován další rozvoj okolí domu? Co když pod okny vámi favorizovaného bytu by měl namísto parku vyrůst supermarket? „Kvalitní realitní makléř musí být schopen vybrat takové místo, které splňuje všechna předem stanovená kritéria. Zároveň by měl mít představu o dalším rozvoji daného místa. Pokud třeba chcete bydlení v zeleni a zároveň klidné zóně, makléř nabídne několik možných lokalit, z nichž některé by vás možná ani nenapadly,“ objasňuje Radka Králiková.

Pohlídá správnou cenu

Další otázkou je samozřejmě cenový strop. Vaše nové bydlení musí splňovat určité požadavky a zároveň cena musí odpovídat aktuální situaci na trhu. Jenže představy o ceně má jiné prodávající a jiné kupující. Jak zjistíte, zda je cena skutečně reálná a odpovídá kvalitě dané nemovitosti? Nedá se najít podobný byt ve stejné lokalitě za lepší cenu? A co když je byt předražený? Přesně pro takové případy je důležité mít se na koho obrátit. Makléři znají reálnou cenu nemovitostí a jsou schopni v takových případech poradit.

Právní a další služby

Kvalitní makléř vám významně ušetří čas, pomůže také vybrat financování, zajistí pojištění nemovitosti a dohlédne na převod vlastnických práv v katastru nemovitostí. Nemusíte se tak bát, že místo vysněného bydlení skončíte bez peněz i bez nemovitosti.