Nemovitost zapsaná v katastru.

Dávejte si pozor na to, zda svou nemovitost máte správně zapsanou v katastru nemovitostí. Ráda bych se s Vámi podělila o jeden svůj realitní obchod.

Na počátku to vypadalo jako klasický prodej rodinného domu se zahradou, garáží a stodolou. Klient si mne našel na základě referencí klientů na mém webu https://www.reality-kosturova.cz/

Zavolal a domluvili jsme se na první osobní schůzce. Představila jsem mu svůj způsob práce a domluvili jsme se na spolupráci při prodeji jeho nemovitosti. Proběhla příprava k inzerci takže home staging ( česky řečeno "úprava nemovitosti před focením") , nafocení a videoprohlídka nemovitosti, technický popis. Následně zpracování prezentace a umístění nabídky k prodeji na inzertní realitní weby. Samozřejmě před tímto jsem pořídila list vlastnictví a katastrální mapu k domu z katastrálního úřadu. Už při studování mapy jsem zjistila, že část domu nestojí na pozemku majitele domu, ale na pozemku souseda. Bylo mi řečeno, že takto to bylo vždy v pořádku, nikdo to nikdy neřešil.

JENŽE , musela jsem vysvětlit majiteli domu, že toto je opravdu zádrhel, který se musí řešit ještě před prodejem. V dnešní době, kdy většina koupí nemovitosti se řeší hypotékou, by tento fakt, že dům stojí i na cizím pozemku, by byl pro banku v rámci zástavy nemovitosti vůči úvěru neakceptovatelný.

V brzké době se povedlo najít vážného zájemce o dům, dokonce s navýšením ceny oproti původní nabízené kupní ceně. A samozřejmě zájemce chtěl dům koupit financováním hypotékou.

Takže se rozběhlo kolo řešení zádrhele s pozemkem. Nejdříve jsem objednala geometra na vyměření skutečného stavu pozemků. Následně jsem jednala se sousedem o odkupu části pozemku - jednání o ceně nebylo zrovna jednoduché a trvalo skoro měsíc než se všechny strany dohodly .

Následně se musela podat žádost na stavební úřad o souhlas s novým dělením pozemku, potom se musel zapsat na katastrálním úřadě nový geometrický plán dělení pozemku.

Mezitím nám bohužel umřel původní vlastník, takže se řešilo dědické řízení a potom všechny kroky opětovně již s dědici.

Nicméně po 8 mi měsících jsme úspěšně mohli podepsat zástavní smlouvy, kupní smlouvy a následně po skoro 11 měsících od prvního kontaktu s majitelem nemovitosti jsme úspěšně nemovitost předali novému majiteli ☺

Tento obchod nebyl vůbec jednoduchý ani jednotvárný a doprovázelo jej spoustu úskalí.

ALE nakonec dopadl ke spokojenosti všech zainteresovaných stran.

Milí klienti, proč jsem Vám tento svůj obchod popsala? Dávejte si pozor na jakékoliv záležitosti, které jsou spojeny s vlastnictvím Vašich nemovitostí. Hlídejte si svůj majetek, zda je správně zapsán tam, kde má být zapsán a hlavně zapsán správně.

A v případě, že by jste potřebovali poradit či pomoci s prodejem či koupí Vaší nemovitosti NEVÁHEJTE SE NA MNE OBRÁTIT.

Velmi ráda Vám pomohu

Vaše realitní makléřka

Jitka Kosturová

Tel.733 164 163