Půdní vestavba - co a jak?

Na co si dát pozor u půdní vestavby.  O půdních vestavbách je všeobecně známo, že stále jde o nejekonomičtější způsob získání nového bydlení. O to víc, pokud budujeme podkrovní byt pod novou střechou, do které již nemusíme investovat. Jaká však má volba půdní vestavby úskalí a na co si musíme dát pozor?

Na co si dát pozor u půdní vestavby.

O půdních vestavbách je všeobecně známo, že stále jde o nejekonomičtější způsob získání nového bydlení. O to víc, pokud budujeme podkrovní byt pod novou střechou, do které již nemusíme investovat. Jaká však má volba půdní vestavby úskalí a na co si musíme dát pozor?

1. Poloha domu
Dobrá poloha domu je zásadním kritériem pro vybudování půdní vestavby. Nejvíce vedou centra měst, ale také lokality s dobrou infrastrukturou a dopravní dostupností.

2. Technický posudek nemovitosti a odhad nákladů
V případě konkrétních půdních prostor, o které máme zájem, se vyplatí vypracovat odborný posudek, který posoudí technický stav nemovitosti a načrtne náklady na přestavbu.

3. Památkáři
Vybudovat půdní byt pod střechou starého domu lze téměř v každé lokalitě a budově, ovšem záleží na přizpůsobení se okolí, aby především okna půdních bytů nepůsobila rušivě. Můžeme též být ze strany památkářů omezeni ve vzhledu mansard, výběru střešních oken, ale i v případné snaze využít světlíky.

4. Dispozice půdy
Problematický může být nedostatek průchozího místa, příliš velký sklon střechy, kdy nebudeme mít dost místa pro nábytek (ten bude třeba nechat vyrobit na míru, aby mohl stát u šikmin), vzdálenost hřebene střechy od podlahy půdy (nejčastější důvod, proč nelze půdní byt vybudovat) a také přístup na půdu (odkud, jak). Přístup do půdního bytu je ošemetný i z hlediska stěhování nábytku - po žebříku to prostě nepůjde!

5. Izolace
Podkroví izolujeme tepelně, proti vodě a též akusticky. Izolujeme přitom šikmou střechu i podlahu půdy. Hydroizolace musí zabránit pronikání vody do střešního pláště, tepelná izolace nás v zimě chrání před úniky tepla a v létě před přehříváním podkroví, akustická izolace pro změnu chrání obyvatele bytu pod námi (kročejová izolace) a nás před hlukem pronikajícím zvenčí.

6. Světlo v podkroví
Přirozené denní světlo dostaneme do podkroví pomocí štítových oken, střešních oken a vikýřů. Obzvláště volba vikýřů bývá velmi choulostivou záležitostí, je třeba vycházet z typu vikýřů, který je místně obvyklý. I střešní okna však nabízejí různá řešení a rozměry. Dalším možným řešením jsou světlovody, jejich stinnou stránkou je však omezení výhledů z půdního bytu, přivádějí dovnitř pouze světlo.

V každém případě je vždy ideální nechat realizovat půdní vestavbu jednou firmou, která zajistí subdodávky dílčích prací buďto svými zaměstnanci, nebo spolupracujícími firmami a řemeslníky, načež nese po dokončení zodpovědnost za celou výstavbu. I půdní vestavbu je možné nechat si zhotovit na klíč včetně jednání s úřady a zajištění projektové dokumentace.

Váše realitní makléřka pro Krnov a okolí

Jitka Kosturová

tel: 733 164 163